A particle is moving in a straight line and its distance s cm from a fixed point in the line after t seconds is given by s = 12t – 15t2 + 4t3. What is the acceleration of the particle after 3 seconds?
A particle is moving in a straight line and its distance s cm from a fixed point in the line after t seconds is given by s = 12t – 15t2 + 4t3. What is the acceleration of the particle after 3 seconds? Correct Answer 42 cm/sec2
We have, s = 12t – 15t2 + 4t3 ……….(1) Differentiating both side of (1) with respect to t we get, (ds/dt) = 12 – 30t + 12t2 And d2s/dt2 = -30 + 24t So, acceleration of the particle after 3 seconds is, t = 3 = – 30 + 24(3) = 42 cm/sec2.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025