A particle moving in a straight line with uniform acceleration has a velocity 10 cm/sec and 8 seconds later has a velocity 54 cm/sec. What will be the described by the particle during the 10th second of its motion?

A particle moving in a straight line with uniform acceleration has a velocity 10 cm/sec and 8 seconds later has a velocity 54 cm/sec. What will be the described by the particle during the 10th second of its motion? Correct Answer 38.5cm

Let, the particle moving with a uniform acceleration of f cm/sec2. By question initial velocity of the particle is u = 10 cm/sec and its velocity after 8 seconds = v = 34 cm/sec. Thus, using the formula v = u + ft we get 34 = 10 + f*8 Or 8f = 24 Or f = 3 Therefore, the required acceleration of the particle is 3 cm/sec2. The space described during the 10th second of its motion is, =   = 10 + 28.5 = 38.5cm.

Related Questions