For the reaction C2H5COOC2H5 + H2O → C2H5COOH + C2H5OH, find the concentration of if the rate constant k=0.2 and the rate of the reaction is 0.39 s-1.
For the reaction C2H5COOC2H5 + H2O → C2H5COOH + C2H5OH, find the concentration of if the rate constant k=0.2 and the rate of the reaction is 0.39 s-1. Correct Answer C2H5COOC2H5
The reaction C2H5COOC2H5 + H2O → C2H5COOH + C2H5OH is a pseudo first order reaction and follows first order kinetics with rate law R=k. Given, rate of the reaction R=0.39 s-1 and rate constant k=0.2 So, 0.39 = 0.2 × =1.95 M.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025
