What is the value of pressure inside the bubble of radius 1cm, if the bubble is in water at a depth (H) of 1m? Assume atmospheric pressure to be 1atm, surface tension = 0.075N/m & density of water = 1000kg/m3.
What is the value of pressure inside the bubble of radius 1cm, if the bubble is in water at a depth (H) of 1m? Assume atmospheric pressure to be 1atm, surface tension = 0.075N/m & density of water = 1000kg/m3. Correct Answer 110015 Pa
The pressure in the bubble will be more than the pressure just outside it by an amount 2S/R. The pressure just outside the bubble is P0 + ρgh. Therefore, pressure inside bubble = P0 + ρgh + 2S/R = 105 + (1000*10*1) + (2*0.075/0.01) = 110015 Pa.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025