The height of the geostationary satellites above the earth’s surface is approximately 36,000 km.
The height of the geostationary satellites above the earth’s surface is approximately 36,000 km. Correct Answer True
The orbital radius “r” for a geostationary satellite is as follows; r = 1/3 = 1/3 = 4,22,00,000 m = 42,200 km r = R + h R = Radius of earth = 6,400 km h = height of satellite above the earth’s surface 42,200 = 6,400 + h h = 35,800 km = approx. 36,000 km.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025