A ball of mass 2kg is moving with a speed of 10m/s along a flat surface. It collides with another ball of mass 3kg and comes to rest, what will be the speed of the second ball after collision?
A ball of mass 2kg is moving with a speed of 10m/s along a flat surface. It collides with another ball of mass 3kg and comes to rest, what will be the speed of the second ball after collision? Correct Answer The above said situation is not possible
When the balls collide, net external force on them is zero, so we can conserve momentum. 2*10 = 3*v ∴ v = 20/3 = 6.67m/s. Note that the final kinetic energy is less than the initial kinetic energy, this is because the internal forces have done work during collision which gets converted into sound & heat energy.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025