A machine has a power of 20kW. How long will it take for it to lift a body of mass 10kg from the ground to a height of 100m? (Assume g = 10m/s2)

A machine has a power of 20kW. How long will it take for it to lift a body of mass 10kg from the ground to a height of 100m? (Assume g = 10m/s2) Correct Answer 2 seconds

Power (P) = Energy (E) x Time (t) 20,000 = (m x g x h) x t = (10 x 10 x 100) x t t = 2 seconds.

Related Questions