A thin metal plate of 4 cm diameter is suspended in atmospheric air whose temperature is 290 K. This plate attains a temperature of 295 K when one of its faces receives radiant energy from a heat source at the rate of 2 W. If heat transfer coefficient on both surfaces of the plate is stated to be 87.5 W/m 2 K, workout the reflectivity of the plate.
A thin metal plate of 4 cm diameter is suspended in atmospheric air whose temperature is 290 K. This plate attains a temperature of 295 K when one of its faces receives radiant energy from a heat source at the rate of 2 W. If heat transfer coefficient on both surfaces of the plate is stated to be 87.5 W/m 2 K, workout the reflectivity of the plate. Correct Answer 0.45
Heat loss by convection from both sides of the plates = 2 h A d t = 1.1 W. Energy lost by reflection = 2.0 – 1.1 = 0.9 W.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025