A power system has a maximum load of 15 MW. Annual load factor is 50%. The reserve capacity of plant is _____ if the plant capacity factor is 40%.
A power system has a maximum load of 15 MW. Annual load factor is 50%. The reserve capacity of plant is _____ if the plant capacity factor is 40%. Correct Answer 3.75 MW
LF = (Average Demand)/(Maximum Demand)=0.5 Plant capacity factor =(Average Load)/(Plant Capacity)= 0.5/0.4 Plant capacity= (0.5/0.4)*15 = 18.75 MW Reserve Capacity = 18.75-15 = 3.75 MW.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025