What is the maximum distance up to which a TV transmission can be received if the TV tower has a height of 50 m?

What is the maximum distance up to which a TV transmission can be received if the TV tower has a height of 50 m? Correct Answer 28.2 km

d = √2hR. d = √(2 × 50 × 8 × 106) d = 28284.27 m ≈ 28284 m d = 28.2 km. Therefore, the maximum distance up to which the TV transmission can be received is 28.2 km.

Related Questions