What is the maximum distance upto which the TV transmission can be received, if the TV tower has a height of 220 m?

What is the maximum distance upto which the TV transmission can be received, if the TV tower has a height of 220 m? Correct Answer 59.3 km

d = √2Rh. d = √2 × 220 × 8 × 106 d = 59329.58m ≈ 59330 m d = 59.3 km.

Related Questions