A bar of length 0.7 m slides along metal rails at a speed of 1 m/s. The bar and rails are in a magnetic field of 20 T, pointing out into the page. Calculate the motional emf.

A bar of length 0.7 m slides along metal rails at a speed of 1 m/s. The bar and rails are in a magnetic field of 20 T, pointing out into the page. Calculate the motional emf. Correct Answer 14 V

Length (L) = 0.7 m; Speed (v) = 1 m/s; Magnetic field (B) = 20 T The required equation E = -vLB (The negative sign only applies to the direction) E = 1 × 0.7 × 20 E = 0.7 × 20 E = 14 V Therefore, the motional emf in the bar and rails is 14 V.

Related Questions