An object is thrown from the ground with a velocity of 5 m/s. If the object has a mass of 2kg, what will be its potential energy at the top-most point of its trajectory? (Assume g = 10 m/s2)
An object is thrown from the ground with a velocity of 5 m/s. If the object has a mass of 2kg, what will be its potential energy at the top-most point of its trajectory? (Assume g = 10 m/s2) Correct Answer 25 J
Maximum height reached by the object; h = v2/(2 x g) = 25/20 = 1.25 m PE = m x g x h = 2 x 10 x 1.25 = 25 J.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025