A train 150 meter long and running at a speed of 60 km per hour takes 30 seconds to cross a bridge. what is a length of the bridge?

A train 150 meter long and running at a speed of 60 km per hour takes 30 seconds to cross a bridge. what is a length of the bridge? Correct Answer 350 meter

Velocity, v = 60 kmh - 1 or, (60*1000)/3600 ms - 1 or, 16.67 ms - 1 Time, t = 30 s We know, Distance, S = vt or, S = 16.67*30 or, S = 500m Here, length of the train is 150 m. So, the length of the bridge is 500 - 150 = 350 m Ans: 350 m

Related Questions