A salesman usaally makes 45% profit on every TV he sells. During a sale, he reduced his margin of profit to 40% and his sales increased by 10% . what is the ratio of his new profit to his usual profit?
A salesman usaally makes 45% profit on every TV he sells. During a sale, he reduced his margin of profit to 40% and his sales increased by 10% . what is the ratio of his new profit to his usual profit? Correct Answer 44: 45
Let, No. of Tv sells x and price of Tv is Tk. 100 Total profit = 45 × x = 45 x New sells = x + 10/100 x = 1.1x New profit = 40× 1.1 x = 44 x new profit /usual profit = 44x / 45x = 44/45 = 44 : 45
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025