a salesman usually makes 25% profit on every radio he sells. During a sale, he reduces his profit margin to 20% while his sales increase by 10% what is the ratio of this new profit to his usual profit?
a salesman usually makes 25% profit on every radio he sells. During a sale, he reduces his profit margin to 20% while his sales increase by 10% what is the ratio of this new profit to his usual profit? Correct Answer 22 : 25
New sale = 110% of usual sale New profit = 20% of 110% = 22% New profit : Usual profit = 22% : 25% = 22 : 25
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025