Akash bought two varieties of rice, costing Tk. 50/kg each, and Tk. 60/kg each, and mixed them in some ratio. Then he sold the mixture at Tk. 70/kg. making a profit of 20%. What was the ratio of the mixture?

Akash bought two varieties of rice, costing Tk. 50/kg each, and Tk. 60/kg each, and mixed them in some ratio. Then he sold the mixture at Tk. 70/kg. making a profit of 20%. What was the ratio of the mixture? Correct Answer 1 : 5

Let, he bought x kg at 50/kg rate y kg at 60/kg rate So, the cost price = 50x + 60y and sell price = 70 ( x + y) Now, the profit was 20% if cost price is 100 selling is 120 tk if cost price (50x + 60y) selling is 120( 50x + 60y)/100 120(50x + 60y)/100 = 70(x + y) 60x + 72y = 70x + 70y 2y = 10x 5x = y x/y = 1/5 x : y = 1 : 5

Related Questions