Two lots of onions with equal quantity, one costing Tk. 10 per kg and the other costing Tk. 15 per kg are mixed together and whole lot is sold at Tk. 15 per kg . What is the profit or loss?
Two lots of onions with equal quantity, one costing Tk. 10 per kg and the other costing Tk. 15 per kg are mixed together and whole lot is sold at Tk. 15 per kg . What is the profit or loss? Correct Answer 20% profit
Let each lot of onion - contain N kg onion, Then total cost price of these two lots together = 10N + 15N = 25N Selling price of whole lot = 15 x (N + N) = 15 x 2N = 30N Profit percentage = [(30N - 25N)/25N] x 100 % = (5/25) x 100% = 20%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025