A train can travel 50% faster than a car. Both start from point A at the same time and reach point B, 75 kilometers (km) away from A at the same time. On the way, however, the train had lost about 12.5 minutes while stopping at the station. what is the speed the car?

A train can travel 50% faster than a car. Both start from point A at the same time and reach point B, 75 kilometers (km) away from A at the same time. On the way, however, the train had lost about 12.5 minutes while stopping at the station. what is the speed the car? Correct Answer 120 km/hr

Let the speed of the car and train be C and 1.5C in km/hr respectively. 12.5 min = 12.5/60 hr Now,  75/C - 75/1.5C = 12.5/60  [time difference] or, (75×1.5 - 75) / 1.5C = 12.5/60 or, C = (75×1.5 - 75)×60 / (1.5×12.5) or, C = 120 km/hr

Related Questions