A 240-meter long train crosses a pole in a platform in 8 seconds . Determine the speed of the train in km/hr.
A 240-meter long train crosses a pole in a platform in 8 seconds . Determine the speed of the train in km/hr. Correct Answer 120
Velocity = Distance / time = 240 m / 8 sec = 30 m/s Now, 1 m/s = 1/1000 km/s = (1/1000) x 60 x 60 km/h = 3.6 km/h So, 30 m/s = 30 x 3.6 km/h = 108 km/h
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025