Rabeya purchased a TV costing Tk. 10,000 and sold it to Sakib at 10% profit. Later Sakib sold the TV back to Rabeya at 10% loss. How much profit Rabeya made in total from both these transactions?

Rabeya purchased a TV costing Tk. 10,000 and sold it to Sakib at 10% profit. Later Sakib sold the TV back to Rabeya at 10% loss. How much profit Rabeya made in total from both these transactions? Correct Answer Tk. 700

Rabeya's TV worth = 10000 she sells it to Sakib at 10% profit = 10000 + 10000*10/100 = 11000 Rs. Sakib sells back to Rabeya at 10% loss = 11000 - (11000*10/100) = 9900 Rs. Gain/Loss = 10000–9900 = 100 Total profit = 1000 + 100 = 1100 tk

Related Questions