Three different stones are lifted from the ground level to different heights on different planets as given below: Case 1: A 250 g stone lifted to 10 m on earth. Case 2: A 800 g stone lifted to 2 m on Saturn Case 3: A 1 kg stone lifted to 1 m on Jupiter. Which of the following statements is true? (Given that the acceleration due to gravity on the Earth, the saturn and the Jupiter are 10 m s-2, 15 m s-2 and 25 m s-2 respectively).
Three different stones are lifted from the ground level to different heights on different planets as given below: Case 1: A 250 g stone lifted to 10 m on earth. Case 2: A 800 g stone lifted to 2 m on Saturn Case 3: A 1 kg stone lifted to 1 m on Jupiter. Which of the following statements is true? (Given that the acceleration due to gravity on the Earth, the saturn and the Jupiter are 10 m s-2, 15 m s-2 and 25 m s-2 respectively). Correct Answer Case 1 and case 3 require the same amount of energy
CONCEPT:
- Potential energy: The energy of an object due to its position is called potential energy. It is denoted by PE.
Mathematically potential energy can be written as
P.E of object = m g h
Where m = mass of an object, g = acceleration due to gravity, and h = height
CALCULATION:
| Case 1 (Earth) | Case 2 (Saturn) | Case 3 (Jupiter) |
| Give that: Mass (m) = 250 g = 0.25 kg; g = 10 m/s2 and height (h) = 10 m | Give that: Mass (m) = 800 g = 0.8 kg; g = 15 m/s2 and height (h) = 2 m | Give that: Mass (m) = 1 kg; g = 25 m/s2 and height (h) = 1 m |
| P.E of stone = m g h = 0.25 × 10 × 10 = 25 J | P.E of stone = m g h = 0.8 × 15 × 2 = 24 J | P.E of stone = m g h = 1 × 25 × 1 = 25 J |
- So case 1 and case 3 require the same amunt of energy. Hence option 4 is correct.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025