A and B started a business by investing ₹ 70,000 each. After 10 months A invests an additional amount of ₹ 40,000. After 2 more months B withdraws ₹ 20,000. After 2 more months a third person C joins the business and invests ₹ 40,000. If at the end of 2 years, C gets ₹ 7,500 as his share of profit, then what is A's share in the profit?
A and B started a business by investing ₹ 70,000 each. After 10 months A invests an additional amount of ₹ 40,000. After 2 more months B withdraws ₹ 20,000. After 2 more months a third person C joins the business and invests ₹ 40,000. If at the end of 2 years, C gets ₹ 7,500 as his share of profit, then what is A's share in the profit? Correct Answer <span style="color: rgb(77, 81, 86); ">₹ 42,000</span>
Given:
A invested ₹ 70000 for 24 months and ₹ 40000 for 14 months
B invested ₹ 70000 for 12 months and (70000 - 20000) = ₹ 50000 for 12 months
C invested ₹ 40000 for 10 months
Calculation:
Here, A : B : C = : : (40000 × 10)
= (1680000 + 560000) : (840000 + 600000) : 400000
= 2240000 : 1440000 : 400000
= 224 : 144 : 40
= 28 : 18 : 5
Let, A's share = 28x
B's share = 18x
C's share = 5x
According to the question, C gets ₹ 7,500 after 2 years.
So, 5x = 7500
⇒ x = 7500/5 = 1500
Then, A's share = 1500 × 28 = ₹ 42000
∴ The A's share in the profit is ₹ 42000