A travelling wave of magnituide 100 V in transmission line of surge impedance 400 Ω passes into a cable of surge impedance 50 Ω. What will be the magnitude of the wave while travelling in the cable?
A travelling wave of magnituide 100 V in transmission line of surge impedance 400 Ω passes into a cable of surge impedance 50 Ω. What will be the magnitude of the wave while travelling in the cable? Correct Answer 20 V
Concept:
Transmitted voltage V" = V + V’
Transmitted current I" = I + I’
Where,
V’ = Reflected voltage
V = Incident voltage
I’ = Reflected current
I = Incident current
Transmission or reflection coefficient of voltage TV = V"/V
Transmission or reflection coefficient of current Ti = I”/I
Tv = V”/V = 2Zs/(Z1 + Zs)
Where,
Z1 = Surge impedance of load
Zs = Surge impedance of cable
Calculation:
Z1 = Surge impedance of load = 400 Ω
Zs = Surge impedance of cable = 50 Ω
V" = 100 × 2 × 50/450 = 22.22 V ≈ 20 V
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025