There are 100 screws in a box out of which 10 are defective, three of these screws are lifted randomly, what is the probability that the three screws are not defective?
There are 100 screws in a box out of which 10 are defective, three of these screws are lifted randomly, what is the probability that the three screws are not defective? Correct Answer 72.65%
Given:
Total screws = 100
Defective = 10
Concept used:
nCr = n!/
Where, n = The number of items, r = How many items are taken at a time.
Probability (E) = (Number of favorable outcomes)/(Total no. of possible outcomes)
Calculation:
Total number of outcomes to select three screws = 100C3
Number of non defective screws = 100 – 10 = 90
Total number of ways to select three non-defective screws = 90C3
Probability of getting a non-defective screw = (90C3)/(100C3)
⇒ Probability of getting a non-defective screw = (90 × 89 × 88)/(100 × 99 × 98)
⇒ Probability of getting a non-defective screw ≈ 0.7265
Converting the decimal into percentage we'll get 0.7265 × 100 = 72.65%
∴ Probability that the three screws are not defective is 72.65%