A bar magnet with poles 25 cm apart has a pole strength of 14.4 A-m. What is the magnetic dipole moment of the bar magnet?
A bar magnet with poles 25 cm apart has a pole strength of 14.4 A-m. What is the magnetic dipole moment of the bar magnet? Correct Answer <span style="color: rgb(32, 33, 36);">3.6</span>
CONCEPT:
- Magnetic Dipole Moment: For a bar magnet, it is described as the product of pole strength and the distance between the two poles.
m = pl
where m is the magnetic Dipole moment, p is the pole strength, and l is the distance between the two poles.
CALCULATION:
Given that p = 14.4 Am; l = 25 cm = 0.25 m;
m = pl
m = 14.4 × 0.25 = 3.6 Am2
So the correct answer is option 4.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025