If the modulus of elasticity is 130 GPa and Poisson’s ratio is 0.3 of steel then what will be the approximate value of modulus of rigidity of steel in MPa?
If the modulus of elasticity is 130 GPa and Poisson’s ratio is 0.3 of steel then what will be the approximate value of modulus of rigidity of steel in MPa? Correct Answer 50000
Concept:
The relation between E, G, μ, and K will be
E = 2G(1 + μ),
E = 3K(1 – 2μ)
Where E = Young’s Modulus, G = Modulus of Rigidity, μ = Poisson ratio, K = Bulk modulus of Elasticity.
Calculation:
Given:
E = 130 GPa = 130 × 103 MPa, μ = 0.3
E = 2G (1 + μ)
130 × 103 = 2G (1 + 0.3)
G = 50000 MPa
∴ the modulus of rigidity of steel in 50000 MPa.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025