Richa and Ritika cycled a distance on different cycles such that Richa’s speed is 6 km/h more than Ritika’s speed. If the ratio of the time taken by Richa and Ritika to cycle the distance is 3 ∶ 4 then what is the speed of Ritika in m/s?
Richa and Ritika cycled a distance on different cycles such that Richa’s speed is 6 km/h more than Ritika’s speed. If the ratio of the time taken by Richa and Ritika to cycle the distance is 3 ∶ 4 then what is the speed of Ritika in m/s? Correct Answer 5 m/s
Given:
Richa’s speed is 6 km/h more than Ritika’s speed.
The ratio of the time taken by Richa and Ritika = 3 ∶ 4
Concept Used:
The distance travelled or covered by a person or an object in unit time, is called its speed.
The unit of speed is m/s or km/h or kmph.
Formula Used:
S = D/T
where,
S = Speed,
D = Distance Covered,
T = Time Taken
The unit of speed is m/s or km/h or kmph.
Calculation:
Let the speed of Ritika be S, and Time taken by Ritika be T.
So, According to question,
For Ritika,
S × T = D ---- (1)
And for Richa,
(S + 6) × {(3/4) × T} = D ---- (2)
From equation (1) and (2),
S × T = (S + 6) × {(3/4) × T}
⇒ S × T = (S + 6) × (3T/4) (∵ Time taken by Richa ∶ Time taken by Ritika = 3 ∶ 4)
⇒ 4S/3 = S + 6
⇒ 4S/3 – S = 6
⇒ (4S – 3S)/3 = 6
⇒ S = 3 × 6
⇒ S = 18 km/h
Now, Ritika’s speed in m/s = 18 × 1000/3600
⇒ 18 × 5/18
⇒ 5 m/s
∴ Ritika’s speed is 5 m/s.
Important Points
To convert a speed given in km/h to m/s, multiply the speed by 5/18
To convert a speed given in m/s to km/h, multiply the speed by 18/5
Mistake Points
The unit of given speed is km/h but the question is asking the speed in m/s. So, make sure to convert the unit of the answer to the required unit to avoid getting the wrong answer.