Rajnikant sir in his struggling period was a bus conductor, At that time he paid income tax at the rate of 10%. His net income would increase by Rs. 350 if his income increased by 10% and the tax rate increased to 15%. What was Rajni Sir's income?
Rajnikant sir in his struggling period was a bus conductor, At that time he paid income tax at the rate of 10%. His net income would increase by Rs. 350 if his income increased by 10% and the tax rate increased to 15%. What was Rajni Sir's income? Correct Answer Rs. 10,000
Given∶
He paid income tax at the rate off 10%.
His net income would incraese by Rs. 350, if his income increased by 15%.
Formula Used∶
Basics of percentage.
Calculation∶
Let Rajni's original income be x.
He paid income tax at the rate of 10%.
So, his net income = x - 10% of x = 0.9 x
According to question,
His income increased by 10% and his income tax increase to 15%.
So, his net income = - 15% of (x + 10% of x]
⇒ 1.1x - 0.15 × 1.1x
⇒ 1.1 (0.85) x
Now, According to question,
His net income increased by Rs. 350
So,
1.1(0.85) x - 0.9x = 350
⇒ 0.935 x - 0.9 x = 350
⇒ 0.035x = 350
⇒ 35x = 350000
⇒ x = 350000/35
⇒ x = 10000
∴ Rajni's Sir's income was Rs. 10,000.