Monica Berg is a Norwegian bartender, she has 2 glasses of  mocktails. The first contains 25% champagne and the rest fruit beer. The second contains 50% champagne. How much beer should she mix from each of the containers so as to get 12 liters of fruit beer such that the ratio of champagne to beer is 3 ∶ 5?

Monica Berg is a Norwegian bartender, she has 2 glasses of  mocktails. The first contains 25% champagne and the rest fruit beer. The second contains 50% champagne. How much beer should she mix from each of the containers so as to get 12 liters of fruit beer such that the ratio of champagne to beer is 3 ∶ 5? Correct Answer 6 L, 6 L

Given∶ 

1st glass of mocktail contains 25% champagne and 75% beer.

2nd glass of mocktail contains 50% champagne and 50% beer.

Resulting ratio = 3 ∶ 5

Final quantity of beer is 12 liters.

Formula Used∶

Basics of ratios.

Calculation∶

Let x and (12 - x) liters of beer be mixed from the 1st and 2nd glass respectively.

Amount of beer in x liters of the 1st glass = 0.75 x

Amount of champagne in x liters of the 1st glass = 0.25 x

Also, amount of beer in (12 - x) liters of the 2nd glass = 0.5 ( 12 - x)

Amount of champagne in (12 - x) liters of the 2nd glass = 0.5 ( 12 - x)

So, Ratio of champagne  to milk,

⇒ = 3 ∶ 5

⇒ / = 3/5

⇒ / = 3/5

⇒ 30 - 1.25 x = 0.75 x + 18

⇒ 2x = 12  

⇒ x = 6

Thus, x = 6 L

⇒ 12 - x = 12 - 6 = 6

∴ Quantity of champagne from each glass should be 6 liters. The correct option is (3).

Related Questions