A water tank whose base measures 2 m × 2 m is 4 m high. It is filled with water up to three meters, the total effect of pressure on its bottom will be -
A water tank whose base measures 2 m × 2 m is 4 m high. It is filled with water up to three meters, the total effect of pressure on its bottom will be - Correct Answer 12000 kg
Concept:
Total effect of pressure on its bottom due to weight of water
P = ρghA
Where, ρ = density of water
g = acceleration of gravity
h = height of water in tank
A = Area of tank
Calculation:
Given, A = 4 m2, ρ = 1000 kg / m3, g = 9.81 m / sec2, h = 3 meter
But, the option is given in Kg that means we don’t use the g value,
Hence,
P = 1000 x 3 x 4 = 12000 kg
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025