A ball is thrown vertically upwards with a velocity of 50 ms-1. Calculate the maximum height to which it rises.

A ball is thrown vertically upwards with a velocity of 50 ms-1. Calculate the maximum height to which it rises. Correct Answer 127.55 m

The initial velocity of ball u = 50 ms-1

Final velocity v =0

The value of g = 9.8 m/s2

At the maximum height, the velocity becomes zero, so the final velocity also zero.

Now, v2 = u2 - 2gh

(0)= (50)2 - 2 x 9.8 x h

h =2500 / 19.6 = 127.55 m

Related Questions