A cubical block has mass 4 kg. The radius of gyration of the block about an axis is 2 m. find the moment of inertia of the block about the axis for which the radius of gyration is given.
A cubical block has mass 4 kg. The radius of gyration of the block about an axis is 2 m. find the moment of inertia of the block about the axis for which the radius of gyration is given. Correct Answer 16 kg m<sup>2</sup>
Concept:
- Moment of inertia: The property of a rigid body that opposes the rotational motion is called the moment of inertia. It is denoted by I.
- The distance from the axis of rotation to a point where the total mass of the body is assumed to be concentrated is called the radius of gyration. It is denoted by k or r.
The moment of inertia about an axis is given by:
I = M k2 where M is the mass of the rigid body and k is the radius of gyration
Calculation:
Given:
mass of the block (M) = 4 kg
Radius of gyration (k) = 2 m
Moment of inertia (I) = M k2 = 4 × 22 = 16 kg m2
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025
