Two masses of 5 kg. each falling from height 10 m., by which 2 kg. water is stirred. The rise is temp. of water will be :

Two masses of 5 kg. each falling from height 10 m., by which 2 kg. water is stirred. The rise is temp. of water will be : Correct Answer 0.12° 

CONCEPT:

  • Heat is a form of energy that flows from a relatively warmer object to a relatively cooler object.
  • Specific Heat: The amount of heat required to increase the temperature of a unit mass by one unit °C is called the specific heat of the material.

The heat required or lost to change the temperature of mass:

Q = msΔT

where Q is the heat required, m is the mass of the object, and s is the specific heat of the material, and ΔT is the change in temperature.

  • Specific heat of water 's' = 4,200 Joules per kilogram
  • The energy at a height of h = mgh

where m is the mass of the body, g is the gravitational acceleration, and h is the height.

CALCULATION:

  • Given that mass of masses m = 5Kg; h = 10m; M = 2kg;
  • The entire energy of two masses is converted to increase the temperature of the water. So

The initial energy of 2 masses = Final energy

2mgh = MsΔT

2 × 5 × 10 × 10 = 2 × 4200 × ΔT

ΔT = 0.12° C

So the correct answer is option 1.

Related Questions