There is a road near a stream. Two siblings Raju and Rani started from a place A moved to a park routed at another place B and then returned to A again. Rani cycles at a speed of 16 km/h while Raju drives a boat at a speed of 20 km/h if the stream flows at a speed of 4 km/h. which of the two siblings will return to place A first?
There is a road near a stream. Two siblings Raju and Rani started from a place A moved to a park routed at another place B and then returned to A again. Rani cycles at a speed of 16 km/h while Raju drives a boat at a speed of 20 km/h if the stream flows at a speed of 4 km/h. which of the two siblings will return to place A first? Correct Answer Raju
Given:
Cycling speed of Rani = 16km/h
Speed of boat = 20km/h
Speed of stream = 4km/h
Formula used:
(1) Downstream speed (S1) = (Speed of boat + Speed of stream)
(2) Upstream speed (S2) = (Speed of boat – Speed of stream)
(3) Average speed = (2 × S1 × S2)/(S1 + S2)
Calculations:
Rani moves both ways at the same speed of 16km/h.
Raju moves downstream speed = (20 + 4) = 24km/h
Raju moves upstream speed = (20 – 4) = 16km/h
Average speed of Raju = (2 × 24 × 16)/ (24 + 16)
⇒ (2 × 24 × 16)/40
⇒ 19.2km/h
So, speed of Rani < speed of Raju.
∴ Raju will reach A first.