Ragini reaches the station at 2:00 in the afternoon. She has to take a train to Aligarh. There are four trains. Train A, Train B, Train C, Train D scheduled for departure at 17:05, 04:32, 18:30 and 19:15 respectively. Which train must she take so that she spends minimum amount of time waiting for the train?

Ragini reaches the station at 2:00 in the afternoon. She has to take a train to Aligarh. There are four trains. Train A, Train B, Train C, Train D scheduled for departure at 17:05, 04:32, 18:30 and 19:15 respectively. Which train must she take so that she spends minimum amount of time waiting for the train? Correct Answer Train A

Given:

Departure Time 

Train A = 17:05 = 5:05 pm

Train B = 04:32 = 4:32 am

Train C = 18:30 = 6:30 pm

Train D = 19:15 = 7:15 pm

Formula Used:

Elapsed Time =  End Time -  Starting time 

Calculation:    

Train A 

⇒ Waiting time =  5:05 pm - 2:00 pm = 3 hours 05 min.

Train B:

⇒ Waiting time = 4:32 Am - 2:00 pm = 14 hours 32 minutes 

Train C:

⇒ Waiting time = 6:30 pm - 2:00 pm = 4 hours 30 minutes

Train D:

⇒ Waiting Time = 7:15 pm - 2:00 pm = 5 hour 15 minutes 

⇒ The waiting time of train A is less. 

∴ She must use Train A.

The correct option is 2 i.e. Train A

Related Questions