Sita and Geeta start at the same time to ride from place  A to place B, which is 90 km away from A. Sita travels 3 km per hour slower than Geeta. Geeta reaches place B and at once turns back meeting Sita 15 km from place B. Sita's speed (in km/h) is:

Sita and Geeta start at the same time to ride from place  A to place B, which is 90 km away from A. Sita travels 3 km per hour slower than Geeta. Geeta reaches place B and at once turns back meeting Sita 15 km from place B. Sita's speed (in km/h) is: Correct Answer 7.5

Given:

Distance between place A and B = 90 km

Speed of Sita = Speed of Geeta - 3 km/h

Formula used:

Ratio of distance = Ratio of speed (When the time is equal)

Calculation:

Distance travelled by Sita = 75 km

Distance travelled by Geeta = 90 + 15 = 105 km

Ratio of Distance in a certain time travelled by Sita and Geeta is equal to the ratio of the speed = 75 : 105

⇒ 5 : 7

⇒ 7 - 5 = 2 units = 3 km/h

⇒ 1 unit = 1.5 km/h

⇒ 5 = 5 × 1.5 = 7.5 km/h

∴ The speed of Sita is 7.5 km/h.

Related Questions