The owner of an electronics shop charges his customer 22% more than the cost price. If a customer paid Rs. 10,980 for a DVD Player, then what was the cost price of the DVD player?

The owner of an electronics shop charges his customer 22% more than the cost price. If a customer paid Rs. 10,980 for a DVD Player, then what was the cost price of the DVD player? Correct Answer <p>9000</p>

Let Cost price of the article (CP) = x,

∴ Selling price (SP) = x + (22/100)x  = (122/100)x

Given,

⇒ SP = 10980

⇒ (122/100)x = 10980

⇒ x = (10980 × 100)/122

= 90 × 100 = 9000.

Therefore CP = 9000.

Related Questions