The marked price of a helmet increased by 30% and then decreased by 30%. If the price of a helmet now is Rs. 540.54, what was the initial marked price?
The marked price of a helmet increased by 30% and then decreased by 30%. If the price of a helmet now is Rs. 540.54, what was the initial marked price? Correct Answer Rs. 594
As per the details given,
Let the initial marked price be Rs. x
Increase in Marked price = 30%
Decrease in marked price = 30%
At last marked price = Rs. 540.54
Increment made = x + 30% of x = x + 0.3x = 1.3x
Decrement made = 70/100 × 1.3x = 0.91x
Final price = Rs. 540.54;
Final price = 0.91x = Rs. 540.54
⇒ x = 540.54/0.91 = Rs. 594
∴ Initial price = Rs. 594
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025