If Ram travel at 15 km/hr he would reach College at 10 am but if he travels at 20 km/hr he would reach college at 8 am. At what speed must he travel to reach college at 9 am?

If Ram travel at 15 km/hr he would reach College at 10 am but if he travels at 20 km/hr he would reach college at 8 am. At what speed must he travel to reach college at 9 am? Correct Answer 17.14 km/hr

Assumption:

Let he travel a distance of y km

⇒ Time taken to reach college if he travels at 15 km/h speed = (y/15) hr

⇒ Time taken to reach college if he travels at 20 km/h speed = (y/20) hr

Calculation:

⇒ (y/15) – (y/20) = 2

⇒ y(20 – 15)/300 = 2

⇒ 5y = 600

⇒ y = 120

⇒ Time taken to reach college at 15 km/h speed = (120/15) hr = 8 hr

So, He takes 8 hours to reach college at 15 km/h speed. Now, as he reaches college at 10 am then he must have started his journey at 2 am. So, if he wishes to reach college at 9 am he has to travel 7 hours

∴ Speed at which he must travel to reach college at 9 am = 120/ 7

= 17.14 km/h

Related Questions