A kid was playing cricket in video game. His 1st player scored 56 runs, 2nd player scored 24 runs and 3rd player scored 16 runs. Find what percent of runs the other players scored if the total score of the team was 288 runs.

A kid was playing cricket in video game. His 1st player scored 56 runs, 2nd player scored 24 runs and 3rd player scored 16 runs. Find what percent of runs the other players scored if the total score of the team was 288 runs. Correct Answer 66.66%

Total runs scored by first three players = 56 + 24 + 16 = 96

∴ Required percentage = (288 - 96)/288 × 100 = 66.66%

Related Questions

Two football teams, Team A and Team B, played in the tournament and scored the following goals in 6 matches. Game Goals by Team A Goals by Team B Game 1 2 3 Game 2 1 0 Game 3 0 1 Game 4 4 5 Game 5 3 2 Game 6 2 1   What can we conclude on the basis of average goals?