Two trees are standing along the opposite sides of a road. Distance between the two trees is 400 metres. There is a point on the road between the trees. The angles of depression of the point from the top of the trees are 45° and 60°. If the height of the tree which makes 45° angle is 200 metres, then what will be the height (in metres) of the other tree?
Two trees are standing along the opposite sides of a road. Distance between the two trees is 400 metres. There is a point on the road between the trees. The angles of depression of the point from the top of the trees are 45° and 60°. If the height of the tree which makes 45° angle is 200 metres, then what will be the height (in metres) of the other tree? Correct Answer 200√3
[ alt="24.12.2018.0060" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/18/12/24.12.2018.0060.PNG">
In the figure, H is the height of the other tree.
In triangle AEB, AB = 200/tan45°
⇒ AB = 200 mtr
⇒ BC = 400 - 200 = 200 mtr
In triangle DCB, tan 60° = H/BC
⇒ H = 200√3 mtr
∴ Height (in metres) of the other tree = 200√3 mtr
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025