Radius of base of a hollow cone is 8 cm and its height is 15 cm. A sphere of largest radius is put inside the cone. What is the ratio of radius of base of cone to the radius of sphere?
Radius of base of a hollow cone is 8 cm and its height is 15 cm. A sphere of largest radius is put inside the cone. What is the ratio of radius of base of cone to the radius of sphere? Correct Answer 5 : 3
[ alt="CGL T2 17 Feb 26-50 25Q Hindi hrev images Q16" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/18/12/CGL_T2_17_Feb_26-50_25Q_Hindi_hrev_images_Q16.PNG">
Radius of base of cone = BD = 8 cm and Height CD = 15 cm
∴ CB2 = 64 + 225 = 289
⇒ CB = 17 cm
We can say that the sphere inside the cone will act as the in circle of ΔABC;
∴ In radius = R = ∆/s
∆ = 1/2 × 15 × 16 = 120
s = (17 + 16 + 17)/2 = 25
∴ In radius = R = 120/25 = 24/5
∴ Ratio of radius of base of cone to the radius of sphere = 8 : (24/5) = 5 : 3
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025