TV and a fridge cost Rs. 40000 and Rs. 25000 of a certain company. If the price of TV and a fridge is increased by 10% and 8% respectively. Then new price of a fridge is what percent of new price of TV?
TV and a fridge cost Rs. 40000 and Rs. 25000 of a certain company. If the price of TV and a fridge is increased by 10% and 8% respectively. Then new price of a fridge is what percent of new price of TV? Correct Answer 61.36%
Given,
Cost of a TV = Rs. 40000
Cost of a fridge = Rs. 25000
Given,
Cost of a TV set is increased by 10%.
New cost of a TV set = 40000 + 40000 × 10/100
= 44000
Cost of a fridge is increased by 8%.
New cost of a fridge = 25000 + 25000 × 8/100 = 27000
Required percentage
= (27000/44000) × 100
= 61.36%
∴ New price of fridge is 61.36% of new price of a TV set.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025