A can build a hall measuring 12 ft × 5 ft × 15 ft in 3 days and B can build a hall in 25 ft × 16 ft × 10 ft in 8 days. What is the ratio of the work done by A and B in one day?
A can build a hall measuring 12 ft × 5 ft × 15 ft in 3 days and B can build a hall in 25 ft × 16 ft × 10 ft in 8 days. What is the ratio of the work done by A and B in one day? Correct Answer 3 ∶ 5
⇒ One day work of A = (12 ft × 5 ft × 15 ft)/3 = 300 ft
⇒ One day work of B = (25 ft × 16 ft × 10 ft)/8 = 500 ft
∴ Ratio of efficiency = 300 ∶ 500 = 3 ∶ 5
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025