A cylindrical road roller made of metal is one meter long. Its inner radius is 27 cm and the thickness of the metal sheet rolled into it is 9 cm. What is the weight of the roller, if 1 cm3 of the metal weight 8 g?

A cylindrical road roller made of metal is one meter long. Its inner radius is 27 cm and the thickness of the metal sheet rolled into it is 9 cm. What is the weight of the roller, if 1 cm3 of the metal weight 8 g? Correct Answer 453.6π kg

Inner radius of cylindrical road roller r = 27 cm

Outer radius of cylindrical road roller R = 27 + 9 = 36 cm

Height of road roller = 1 m = 100 cm

Volume of cylindrical road roller = π(R2 – r2) h = π(362 – 272) × 100 = 56700π cm3

Given that 1 cm3 = 8 g

Suppose, 56700π cm3 = X

X = 8 × 56700π = 453600π g

453600π g = 453.6π kg

Related Questions