The given Bar Graph presents the demand and Production of motorcycles of five companies (in lakhs).   The average production of motorcycles of companies B, C and E taken together is what percent less than the demand of motorcycles of D?

The given Bar Graph presents the demand and Production of motorcycles of five companies (in lakhs).   The average production of motorcycles of companies B, C and E taken together is what percent less than the demand of motorcycles of D? Correct Answer 8%

Total production of motorcycles of companies B, C and E = 90 + 135 + 120 = 345

The average production of motorcycles of companies B, C and E = 345/3 = 115

Demand of motorcycles of D = 125

Required percentage = 100 × (125 - 115)/125 = 8%

Related Questions