The average height of 10 persons is 165 cm. The tallest person is 5 cm taller than the second tallest person. If the average height of the remaining 8 persons is 162 cm, then what is the height of the second tallest person?

The average height of 10 persons is 165 cm. The tallest person is 5 cm taller than the second tallest person. If the average height of the remaining 8 persons is 162 cm, then what is the height of the second tallest person? Correct Answer 174.5 cm

Average height of 10 person = 165

Sum of height of 10 person = 165 × 10 = 1650

Average height of 8 person = 162

Sum of height of 8 person = 162 × 8 = 1296

Sum of height of other two person = 1650 – 1296 = 354

Let the height of the tallest person be x

Height of second tallest person = x – 5

⇒ x + x – 5 = 354

⇒ 2x = 354 + 5 = 359

⇒ x = 179.5

Height of second tallest person = x – 5 = 179.5 – 5 = 174.5

Related Questions