Anu invested an amount in scheme A for 2 years at the rate of 15% simple interest and a different amount in scheme B for 3 years at the rate of 18% simple interest. The interest earned from scheme B is Rs. 150 more than that earned from scheme A. If the total amount invested in both the schemes is Rs. 6500, then what is the total interest received by Anu?

Anu invested an amount in scheme A for 2 years at the rate of 15% simple interest and a different amount in scheme B for 3 years at the rate of 18% simple interest. The interest earned from scheme B is Rs. 150 more than that earned from scheme A. If the total amount invested in both the schemes is Rs. 6500, then what is the total interest received by Anu? Correct Answer Rs. 2550

Let the amount invested by Anu in scheme A be Rs. x

So, the amount invested by Anu in scheme B = Rs. (6500 – x)

According to the question:

– = 150

(6500 – x) × 54 – 30x = 15000

351000 – 15000 = 84x

x = 4000

The interest received by Anu from scheme A = (4000 × 15 × 2)/100 = Rs. 1200

The interest received by Anu from scheme B = 1200 + 150 = Rs. 1350

Total interest received by Anu from both the schemes = 1200 + 1350 = Rs. 2550

Related Questions