A man buys two watches ‘A’ and ‘B’ at a total cost of Rs. 800. He sells both watches at the same selling price, and earns a profit of 18% on watch ‘A’ and incurs a loss of 22% on watch ‘B’. What are the cost prices of the two watches? (Two-place after the decimal).

A man buys two watches ‘A’ and ‘B’ at a total cost of Rs. 800. He sells both watches at the same selling price, and earns a profit of 18% on watch ‘A’ and incurs a loss of 22% on watch ‘B’. What are the cost prices of the two watches? (Two-place after the decimal). Correct Answer A = Rs. 318.37 and B = Rs. 481.63

18% = 9/50 and 22% = 11/50

Let the Ratio of CP to SP of watch A = 50 : 59          --- (1) × 39

Let the Ratio of CP to SP of watch B = 50 : 39          --- (2) × 59

Total CP of watch A and B = 50 × 39 + 50 × 59 = 1950 + 2950 = 4900

4900 unit = Rs. 800

1 unit = 800/4900

1905 unit = 800/4900 × 1950 = 318.37

CP of watch A = 318.37

CP of watch B = 800 - 318.37 = 481.63

Related Questions

Consider the given question and decide which of the following statement(s) is/are sufficient to answer the question. If the sum of selling price and cost price of a watch is Rs. 2200 then find profit. Statements 1. Man sells the watch at a 20% profit. 2. Ratio of cost price and selling price of watch is 5 : 6.